Zalety bycia wolontariuszem lub wolontariuszką: 10 powodów, dla których warto zaangażować się w pomoc innym
Wielu wolontariuszy nie wyobraża sobie już życia bez pracy na rzecz społeczeństwa, zwierząt lub środowiska. Wolontariat jest bliski ich sercu i umożliwia zrobienie czegoś dobrego oraz znaczącego w wolnym czasie.
10 zalet pracy w wolontariacie:
1.Wspierasz cele charytatywne: jako wolontariusz lub wolontariuszka możesz coś zmienić i wprowadzić trwałe zmiany. W ten sposób możesz wesprzeć ideę, na której ci zależy.
2.Aktywnie działasz na rzecz zmian społecznych: sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem. Poprzez pomaganie ludziom w różnych sytuacjach życiowych, naprawiasz niesprawiedliwości, prowadzisz działalność edukacyjną lub chronisz środowisko.
3.Jesteś wzorem do naśladowania: stajesz się osobą odpowiedzialną społecznie poprzez pracę w wolontariacie i dajesz dobry przykład innym.
4.Zyskujesz inne spojrzenie na różne sprawy: jako wolontariusz lub wolontariuszka poszerzasz swoje horyzonty – nie tylko dzięki nowym umiejętnościom, ale także dzięki perspektywom, jakie otwiera przed tobą wolontariat.
5.Wykorzystujesz swoje talenty: będąc wolontariuszem lub wolontariuszką możesz nie tylko realizować ulubione zajęcia, ale także wykorzystywać posiadane umiejętności i talenty w dobrym celu.
6.Rozwijasz się: dzięki pracy wolontariackiej poznajesz lepiej siebie. Kiedy masz do czynienia z nowymi ludźmi i zadaniami, zawsze uczysz się czegoś nowego – nie tylko o sobie, także o innych.
7.Nawiązujesz kontakty z podobnie myślącymi ludźmi: w ramach wolontariatu poznasz wiele ciekawych osób i nawiążesz cenne kontakty.
8.Zdobędziesz nowe doświadczenia: wolontariat daje możliwość sprawdzenia się, zdobycia nowych doświadczeń i odkrycia dla siebie różnych zadań.
9.Uczysz się nowych umiejętności i możesz je trenować: praca wolontariacka uczy nowych umiejętności i pomaga trenować nowo nabyte zdolności. Pracując w wolontariacie możesz np. ćwiczyć samoorganizację, doskonalić komunikację lub zdobywać praktyczne doświadczenie w obsłudze oprogramowania komputerowego.
10.Wspierasz rozwój swojej kariery: działalność na rzecz innych może nie tylko pozytywnie wpłynąć na twoje życie prywatne, ale także zwiększyć szanse na znalezienie wymarzonej pracy.
Wolontariat opiekuńczy jest odpowiedzią na potrzeby osób chorych samotnych, starszych, niesamodzielnych.
Jakie są to potrzeby? Największą jest potrzeba obecności drugiego człowieka. Kogoś, kto bez pośpiechu posiedzi obok i porozmawia o sprawach ważnych i błahych, z kim można wyjść na spacer, przeczytać gazetę lub książkę, pograć w karty czy inną grę albo wspólnie obejrzeć coś ciekawego w telewizji. Z kim można po prostu spędzić wspólnie czas.
A inne potrzeby? To pomoc w codziennych czynnościach, które tak proste kiedyś, teraz są trudne do wykonania.
Szczegółowe formy pomocy i zaangażowania wolontariuszy są ustalane z koordynatorem wolontariatu. Zależą od indywidualnych potrzeb podopiecznych.
Do podstawowych form współpracy z wolontariuszami skupionymi wokół MGOPS Nowy Dwór Gd. , zaangażowanymi w pomoc podopiecznym jest:
1. Towarzyszenie podopiecznemu na spacerach, rozmowa, organizowanie dla niego wolnego czasu;
2. Pomoc osobom starszym, samotnym chorym, niepełnosprawnym w załatwianiu drobnych spraw, w tym domowych, pomoc w czytaniu i pisaniu osobom starszym i niedowidzącym;
3. Włączenie się w działania na rzecz społeczności lokalnej: pomoc przy organizowaniu np. wydawaniu żywności
4. Pomoc w utrzymaniu kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, w życiu społecznym i religijnym
5. Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, robienie drobnych zakupów.